Adolf Zika Adolf Zika Photography

Adolf ZIKA - fotograf, režisér, producent

Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo. V roce 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem a o čtyři roky později se mu dostalo stejné pocty na stánku Olympus. Fotografie Adolfa Ziky se již prodaly v pařížském Louvru na Paris Photo, ale také v mnoha jiných zemích světa.

Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, výpravné publikace „POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ“. V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci „6 Days and 24 Hours of Le Mans“ v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Téhož roku se na českých a slovenských pultech objevila černobílá částečně retrospektivní publikace fotografií Adolf Zika – LUXURIOUS LUMINESCENCE.

Adolf Zika pracoval pro mnoho renomovaných společností či módních značek, jako je Pietro Filipi, Hermès, Australian Bodycare, Speedo a mnoho dalších. V roce 2001 navázal dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange. Vytvořil také mnoho obálek a krásných pictoriálů pro časopis Playboy. V letech 2001 až 2005 se Adolf Zika stal oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx, se kterým procestoval celou Evropu.

Od roku 2001 režíruje Adolf Zika televizní spoty, které již překročily stovku. Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007, výsledkem je obsáhlá fotografická publikace zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny a detailní pohledy do zákulisí každého závodu.

V roce 2007 jako scénárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi, JAN SAUDEK – V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU, v česko-americké koprodukci. Rok na to získal cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě.

V roce 2008 natočil Adolf Zika celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON. Následně byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci 14ti festivalů na pěti kontinentech na World FICTS Challenge - Sport movies & TV.

V říjnu 2010 vyšla kniha IN THE SHADOW OF LIGHT, neboli Ve stínu světla. Nejedná se pouze o černobílé akty, ale také o syrové portréty osobností, či pohledy do krajiny kde se zastavil čas. V každém případě umělecké aktové fotografie převažují a tvoří tak hlavní kostru povedené publikace.

V roce 2012 režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!. Téhož roku získal cenu METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“.

V roce 2014 se rozhodl natočit svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ. Z Motorcycle Film Festival v New Yorku si odnáší cenu za nejlepší celovečerní hraný film.

Rok na to ztvárnil celovečerní dokument o Olympijském vítězi Lukáši Krpálkovi ,,Zlatý muž z Ria,,.

V roce 2017 vychází první díl knihy portrétních fotografií CHARISMA. Zachycuje výjimečnost a vnitřní kouzlo osobností z oblasti kulturního, společenského a běžného života. Jedná se o osobnosti jak české, tak i zahraniční, které ho na jeho cestách zaujaly.

V roce 2018 dokončil šestý film nazvaný Robert Vano – Příběh člověka. Následující rok 2019 připravil ve spolupráci s Českou televizí 30ti dílní cyklus krátkých dokumentů ,,SAMETOVÉ STOPY“, který zachycuje prostřednictvím 30ti fotografií zlomové či významné okamžiky naší doby od 17. listopadu 1989 do konce roku 2018.

V roce 2020 připravil ve spolupráci s Českou televizí celovečerní dokumentární film „Jaro v nouzi“. Nečekaný, vizuálně zajímavý a originální pohled na to, jak nás změnila epidemie nemoci způsobené virem COVID-19, karanténa a stav nouze.

Na svých cestách za fotografií navštívil více než 50 zemí světa.

www.adolfzika.com