Adolf Zika Adolf Zika Photography

Sametové stopy Dokumentární cyklus třiceti snímků

Sametové stopy S velikou radostí vám konečně můžeme oznámit, že po více jak půl roční intenzivní práci, Adolf Zika dokončil 30ti dílný dokumentární cyklus pro Českou televizi k třiceti letům výročí sametové revoluce. První díl unikátního seriálu mini-dokumentů s názvem SAMETOVÉ STOPY, aneb ""30 let svobody ve 30ti obrazech"" premiérově odvysílá Česká televize symbolicky 17 listopadu 2019 na ČT1 ve 20:00. Tento díl také odstartuje měsíční ""doku-maratón"", jelikož všech třicet dílů uvidíte v řadě za sebou, každý den, vždy na ČT1 po zprávách, po dvacáté hodině.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

Sametové stopy

Robert Vano - Příběh člověka Celovečerní dokumentární film

Robert Vano - The story of a man >Dokumentární film o fotografovi Robertu Vanovi zcela vybočuje z kategorie životopisných dokumentů o významných osobnostech naší doby, neboť jeho přístup k životu nebyl nikdy řízen ocelovou vůlí a odhodláním, jak jsme u významných lidí zvyklí. Divák se tedy potkává s někým, s kým se může ztotožnit daleko snadněji ve vztahu k vlastnímu životu, než by to mohlo být u častých biografií významných osobností.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.robertvanofilm.com


Zlatý Muž z Ria aneb "Jemná cesta Lukáše Krpálka"
Celovečerní dokumentární film

Celovečerní dokumentární film, který přesahuje rámec sportovního dokumentu. Neobyčejný příběh obyčejného kluka z Jihlavy, který se naprostým omylem dostal ke sportu, jenž nebyl v jeho původním plánu. Snímek o železné vůli a nezměrné vytrvalosti sportovce, který dokázal i přes nepřízeň osudu protrhnout pověstný začarovaný kruh posledních chybějících titulů ve snové kariéře zlatým olympijským triumfem!

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.lukaskrpalek.cz
Burácení (v postprodukci)
Celovečerní hraný film

Celovečerní hraný film BURÁCENÍ je typické drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi. Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Syrovost a pravdivost dodává celému snímku i fakt, že námět byl původně zamýšlen jako dokumentární film o jedné specifické povaze lidí žijících mezi námi, jejichž naturel se zcela vymyká naturelu běžného člověka. Ne náhodou je film zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.buracenifilm.cz


Země česká, domov Tvůj!
Celovečerní dokumentární film

Země česká, domov Tvůj! je celovečerní dokumentární film, jehož spolutvůrcem se 11. května 2012 mohl stát každý občan nebo obyvatel této země. Tento den zaznamenaly stovky kamer našich spoluobčanů a Adolf Zika, Alois Fišárek a Jiří Klenka se svými spolupracovníky následně z těchto záznamů vytvořili svébytný a jedinečný filmový obraz naší země.

Film ne náhodou přichází v magické době věštbami obestřeného roku 2012. V době, kdy pociťujeme jednu z největších nejistot od dob sametové revoluce. Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Rozpadající se struktura EU, masová nedůvěra v politiku a její hráče, pozvolná apatie na straně jedné, agresivita a korupce na nejvyšší správní úrovni, prospěchářství, populismus, naprostý nezájem o názor řadového občana na straně druhé. Také mnoho úspěšných jedinců, skupin a projektů v krásné zemi v srdci Evropy. To všechno je dnešní Česká republika, to všechno je dnešní svět naruby, svět stojící před jistě nejednou historickou událostí.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.zemeceskadomovtvuj.cz
Trailer

LE MANS PHENOMENON
Celovečerní dokumentární film

Vyjádření režiséra

Jako malý kluk jsem dostal autodráhu. Byl to dárek, který mě zaujal mnohem více než všechny předchozí hračky. Po chvíli jsem zjistil, že to, co mě na celé věci přitahovalo, byl fenomén závodu, boje, utkání se tváří v tvář se svými dětskými protivníky. Vzhledem k tomu, že má představivost byla v této době již značně vyspělá, dalo se hovořit o tom, že jsem prožíval opravdové závody. Protože jsem byl dítě podnikavé, přemýšlel jsem, jak přinést do dětských pokojů opravdový boj! A proto jsem uspořádal závod, o kterém mluvila celá ulice. Jmenoval se 24 hodin Le Mans. Potkali jsme se v rozlehlém bytě mého kamaráda a složili dohromady celkem 4 autodráhy. Začali jsme ve tři hodiny odpoledne a maminky vařily, podávaly nápoje a fandily. Naše dětské oči zářily jak plamínek v krbu až do desáté hodiny večer, kdy jsme všichni usnuli na plastikové dráze s ovladačem v ruce, a možná se nám tenkrát zdálo, že jednou tento závod pojedeme jako dospělí závodníci.

Tehdy začal můj sen o nejslavnějším závodě světa „24 hodin Le Mans“.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.lemansphenomenon.com
TrailerZařazen do official selection na mezinárodním festivalu ‘Sport Movies & TV 2010 – 28th Milano International FICTS Festival’


JAN SAUDEK „V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU“
Celovečerní dokumentární film

Vyjádření režiséra

Opravdové nitro osobností, které ve svém oboru ovlivnily dějiny, bývá často neobjasněno. Výjimečnost jejich odkazu jde ruku v ruce s odlišností jich samotných od nás běžných smrtelníků. Často jim v přímém kontaktu nerozumíme i přesto, že pobavily miliony lidí.
Tento film je mým osobním pohledem do nitra revolučního fotografa a neobyčejného člověka. A i přesto, že se jedná třeba jen o jednu polohu z tisíce, mělo smysl to zkusit.

Námět, scénář, režie: Adolf Zika

www.saudekfilm.com
Trailer